POWIĘŹ

Bardzo interesującym tematem i odkryciem nie tylko moim, ale wielu osób zajmującym się tematyką układu ruchu i poruszania nim jest powięź. Nie jest to temat łatwy, ale postaram się, nieco przybliżyć Wam pojęcie powięzi. Zrozumienie tematu, jakim jest powięź, zrewolucjonizuje sposób, w jaki myślimy o ruchu.

Powięź to opakowanie dla wszystkich struktur naszego ciała. To sieć, która łączy wszystko w organizmie. Otacza i przenika przez mięśnie, ścięgna, więzadła, okostne, organy wewnętrzne, naczynia krwionośne, nerwy. Ma zdolność do kurczenia się, zmiany napięcia i bycia czymś w rodzaju elastycznej tkanki odgrywającej aktywną rolę w ruchu. Jest to plastyczna sieć, może się deformować i ma niesamowitą zdolność adaptacji do zmieniających się warunków zewnętrznych. Z tego powodu nazywany jest organem kształtu.

Ustawienie, kształt i funkcja poszczególnych części ciała jest uwarunkowana tym, co dzieje się w powięzi. Słabe wzorce ruchowe i przeciążenia układu mięśniowego wpływają na jego nieprawidłową deformację. Prowadzi to do dysfunkcji układu ruchowego. Napięcie mięśni w jednym segmencie ciała wpływa na sąsiedni segment i ruch tych segmentów względem siebie. Oprócz dyskomfortu odczuwanego w określonej części ciała można poczuć ograniczenia ruchu. Im bardziej elastyczna jest powięź, tym większe zakresy ruchu jesteśmy w stanie osiągnąć. Powięź łączy nasze mięśnie w tzw. taśmy mięśniowe które mogą przechodzić przez ciało bardziej powierzchownie lub głęboko a także w różnych kierunkach. Fascynujące jest to, jak mrużenie oczu może wpłynąć na napięcie w naszej szyi – tak właśnie jest.

Z powięzią możemy pracować poprzez stretching połączony z relaksem. Obok stretchingu poleca się rozluźnianie powięzi za pomocą rollera lub piłeczek. Dla najlepszych efektów masażu powięzi najlepiej jest wykonywać trening pod okiem instruktora.

Efektem treningu ukierunkowanego na usunięcie napięcia mięśni i uwolnienie powięzi będzie „jedwabisty gorset” w organizmie, trwały i pozwalający na szerokie i płynne ruchy w stawach. Poprawi to jakość ruchu ciała, dzięki czemu można osiągnąć jeszcze lepsze wyniki treningowe.

Uwalniając powięź, uwalniasz swoje ciało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *