Kategorie
PILATES

CZŁOWIEK KTÓRY WYPRZEDZIŁ CZAS

9 października to data szczególna. Dzisiaj mija kolejna rocznica śmierci człowieka który wyprzedził czas – Joseph Hubertus Pilates.

Mówi się o nim, że jest człowiekiem, który wyprzedził czas. Joseph Hubertus Pilates urodził się w Niemczech w 1883 r. Był chorowitym dzieckiem. Cierpiał na krzywicę i astmę. Swoją edukację o biologii człowieka, rozpoczął w bardzo młodym wieku, wierząc, że dzięki nauce może się uzdrowić. Praktykował Jogę, medytację oraz inne formy aktywności tj. narciarstwo, gimnastyka. Analizował poruszanie się zwierząt i proces rozwoju fizycznego dzieci. Szybko przekonał się o tym, że ruch daje korzyści zdrowotne i jest istotą życia. Osiągnął sprawność i ją rozwijał. Tak powstał Pilates – system ćwiczeń, w którym Joseph zawarł jogę, gimnastykę, pracę umysłu i ciała.

Joseph Pilates pracował nawet w cyrku, gdzie podziwiano jego sylwetkę i sprawność fizyczną. Niestety, kiedy wybuchła wojna został osadzony w obozie. Nie powstrzymało to go to jednak od codziennych rytuałów związanych z jego sprawnością fizyczną, a medytując, ćwiczył siłę umysłu. Niesamowite jest to, że inni poszli w jego ślady — współwięźniowie obozu oraz strażnicy ćwiczyli razem z nim. Nawiążę jeszcze do panującej wtedy grypy, której epidemia masowo zabijała ludność. Wszyscy, którzy wraz z Pilatesem dbali wtedy o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, uchronili się przed epidemią. Pod koniec wojny swej metody uczył w Brytyjskim wojsku. Chwilę później pracował w szpitalu, gdzie już wtedy opracował łóżka pomocne przy rehabilitacji pacjentów. Pilates już wtedy dowiódł, że dzięki jego systemowi ćwiczeń pacjenci znacznie lepiej dochodzą do sprawności i szybciej opuszczają szpital.

Po pewnym czasie Joseph za namową jego przyjaciela Maxa wyemigrował do USA. Max Schmeling, bokser którego Joseph miał okazję szkolić w swojej metodzie, zaproponował mu założenie studia w Nowym Yorku. I tak pod koniec lat 20 na Broadwayu otwarte zostało studio Pilates. Tancerze uwielbiali to miejsce. Pomimo upływu tak wielu lat i powstania różnych form Pilates, nadal trening ten opiera się o jego fundamentalne zasady.