-->
Projektowanie stron
Optymalizacja
Pozycjonowanie

Słowa kluczowe – co to takiego / podstawowe pojęcie ?

Wiele się mówi i słyszy o pojęciu ”słowa kluczowe”, ale cóż właściwie takiego? Otóż, jest to jedno z podstawowych pojęć odnoszących się do pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. To nic innego, jak pojedyncze słowa, grupy wyrazów, które podają użytkownicy internetu, aby znaleźć pożądane informacje za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych. Przypisanie odpowiednich słów kluczowych do danej strony przez pozycjonerów jest jednym z ich głównych zadań, dotyczy podstaw SEO. Wbrew pozorom jest jednym z najtrudniejszych zadań.

słowa kluczowe pozycjonowanie

Ile powinno być słów kluczowych na stronie ?

Liczba słów kluczowych nie jest określona jednoznacznie przez wyszukiwarki (np. Google). Na jednej stronie internetowej może być teoretycznie dowolna ich ilość. Jednak jeżeli policzymy powtarzające się słowa i frazy, przeważnie ich liczba ograniczy się najczęściej do 3 -10 słów kluczowych na jedną stronę dla danego serwisu internetowego. Przy czym trzy słowa to absolutne minimum.

Gdzie powinniśmy umieszczać słowa kluczowe ?

Niezwykle ważne jest odpowiednie umieszczenie i oznaczenie istotnych słów na stronie – nie tylko w treści artykułu, ale też w kodzie źródłowym strony. Poszczególne elementy zostaną omówione szczegółowo w następnych częściach tego poradnika. Zasady i sposób określania, które treści są traktowane jako kluczowe zależy w dużej mierze od danej wyszukiwarki, jednak można z dużą dozą pewności przyjąć, że zawsze będą wysoko punktowane takie elementy jak:

 1. Tytuł strony – <title>
 2. Opis strony <meta description>
 3. Znacznik <meta keywords>
 4. Treść artykułu
 5. Tytuł artykułu – znacznik <h1>
 6. Nagłówki – <h2> – <h6>
 7. Oznaczenie podkreślające ważność określonych słów poprzez znaczniki <strong> lub <em>
 8. Podanie nazw dla elementów grafiki/plików umieszczonych na naszej stronie (w przypadku grafiki – znacznik <alt> oraz <title>)

Słowa kluczowe – zasady umieszczania na stronie

 • ważne jest aby najważniejsze słowa, które mają według nas istotne znaczenie umieszczać jak najwyżej strony (maszynowa wyszukiwarka „przejrzy” z pewnością cały tekst, lecz zagoniony odwiedzający już niekoniecznie)
 • powinny odnosić się do treści zawartych na naszej stronie. Np. jeżeli użyjemy w opisie strony słowa, za pomocą którego będziemy chcieli jedynie trafiać i przyciągać do nas dużą ilość użytkowników, a treść naszej witryny nie będzie z nimi zgodna (czyli będzie odnosić się do zupełnie innych treści), to nie trudno zgadnąć, że efektem tego może być zniechęcenie internautów, a przede wszystkim strona nasza może zostać przez google zignorowana przy indeksowaniu.
 • gęstość słów ma również znaczenie – jeżeli strona zawiera za dużo słów kluczowych, to tracą on na znaczeniu, co może zmniejszać naszą pozycję w wyszukiwarce po zindeksowaniu.
Social Media Integration Powered by Acurax Wordpress Theme Designers
Znajdź nas na Facebooku